Obec si nechala vypracovat statický posudek na „osmatřicítku“ v centru obce. Protože by její rekonstrukce vyžadovala nahrazení všech svislých a vodorovných konstrukcí a další nákladné sanační práce, vyslovila se většina členů strategického výboru pro demolici domu a následnou výstavbu nové budovy. O dalším osudu osmatřicítky se bude ještě dále jednat na zasedáních zastupitelstva. To dnešní mimo jiné schválilo vypsání veřejných zakázek na projekt a rekonstrukci čistírny odpadních vod, výměnu varného centra v kuchyni mateřské školy, dále na dodavatele fotovoltaického systému na střechu školy a výměnu veřejného osvětlení za energeticky úspornější.
„Vzhledem k nákladnosti sanačních prací a sporné historické hodnotě se podle názorů většiny členů výboru jako nejekonomičtější variantou jeví demolice a výstavba nové budovy,“ řekl na veřejném jednání zastupitelstva předseda Výboru pro strategické plánování a územní rozvoj Petr Flaška. S názorem, že dům nemá žádnou historickou hodnotu nesouhlasil člen výboru a zastupitel Michal Gazdo: „Ano, statik víceméně udělal tlustou čáru, ale zachránit se to určitě dá. Musíme si obhájit ty finance a dát tomu adekvátní náplň.“
Bohužel podobných „historických“ domů už mnoho v obci není. V domě býval v minulosti obchod a poslední majitel dům daroval obci s právem dožití. Scházeli se v něm v minulosti skauti a dům se snaží oživovat akční skupina Zelňačka. Naposledy jste jej mohli navštívit na adventním Čertobraní nebo na Nový rok. Osmatřicítka inspirovala manžele Soustružníkovi k napsání Zelenečských pohádek. I my jsme publikovali několik historických článků o tomto domě a na zasedání zastupitelstva jsme se snažili tlumočit prosbu na jeho záchranu. „Já bych to přirovnal k tomu, jakoby kdybyste chtěl opravovat starou škodovku a udělat z ní mercedes. Uděláte ho z ní, ale bude to stát nepoměrně více než postavit novou,“ reagoval Petr Flaška, podle kterého se obec musí chovat jako řádný hospodář a místo záchrany sentimentální hodnoty raději investovat jinak. „Nikdo tam s demoliční koulí nepřijel. My jsme dostali statický posudek, na základě kterého musíme reagovat a zajistit ten objekt. Hledáme firmu, která nám pomůže ten objekt zajistit a vy to poznáte tak, že budeme muset zajistit i okruh toho objektu. Plánovali jsme využití toho objektu, ale nikdo nepočítal s tím, že je ve stavu, v jakém je. … Pokud by tam zůstala jen čelní stěna a dozadu by se postavil nový barák v dnešním standardu, bude to dávat smysl?“ doplnil starosta obce Vít Šikýř s tím, že i na základě Strategického plánu bude řešit priority občanů.
Stávající vedení obce také obvinilo to minulé ze zanedbávání péče o tento dům. To odmítl bývalý starosta Jiří Skřivan. Zastupitel Roman Doležal pak navrhl, aby alespoň zůstalo zachováno čelo domu. „Aby pokud možno zůstalo zachováno to, co je na tom domu zajímavé, to znamená štítová zeď a klidně udělat zezadu repliku současného stavu a nebo to naplnit jiným objemem, ale aby ta vnější tvář domu zůstala. Třeba jako ve Vysočanech, kde zůstalo torzo původní pekárny a za ním se staví úplně nová budova. Určitě to bude mít vyšší náklady, ale je to řešitelné,“ doplnil Doležal. Celou debatu si můžete poslechnout v audiozáznamu pod článkem.
Zastupitelstvo pak schválilo vypsání veřejných zakázek na projekt a rekonstrukci čistírny odpadních vod, výměnu varného centra v kuchyni mateřské školy, dodavatele fotovoltaického systému na střechu školy a výměnu veřejného osvětlení za energeticky úspornější. Některé projekty jako např. fotovoltaika a energeticky úspornější osvětlení jsou podmíněny získáním dotace.
Starosta na jednání zastupitelstva informoval o přípravě strategického plánu. Dotazník zatím vyplnilo 450 lidí a do pracovních skupin se přihlásilo 45 zájemců. Na zastupitelstvu bez bližších podrobností zazněla informace o přípravě výstavby chodníku v Kmochově ulici. Jako správkyně rozpočtu končí Pavla Bugárová, podle jejího vyjádření to bylo z důvodu úspory finančních nákladů na externisty.
Ondřej KOPA