Je tu masopust, lidově zvaný také jako fašank, ostatky, končiny nebo voračky. Čas karnevalů, průvodů, rejů maškar, veselí a hodování. Toto slavnostní období začíná 6. ledna na Tři krále a končí Popeleční středou, která zahajuje čtyřicetidenní postní dobu před Velikonocemi. Letos tak masopust připadá na období mezi 6. lednem a 6. březnem. I Zeleneč má svůj masopust, který v mnohém navazuje na bohatou zelenečskou minulost. Do té můžeme krátce nahlédnout prostřednictvím vzpomínky Ivy Feltlové a několika archivních fotek, na kterých možná i někoho poznáte.
„Masopust je v našich vzpomínkách časem naplněným zimními radovánkami a přípravou masek jak pro dospělé, tak i pro naše děti, které se těšily na nedělní odpoledne, kdy kapela hrála jen pro ně. Výroba masek se prováděla po domech, sháněly se různé staré šaty a klobouky a fantazii se nekladly meze. Některé tradiční masky se uchovávaly na půdách, aby mohly v dalším roce opět do průvodu.
Aby se masopustní obchůzka maškar vůbec mohla uskutečnit, bývala hudba zamluvená s velkým předstihem, tradičně se počítalo s kapelníkem panem Musilem a jeho muzikanty. S velkou radostí se chystala výzdoba sálu i obrázky na dané téma bálu. Dodnes se mi vybavuje průvod masek, jejich skotačení a šprýmy a zejména pak vůně koblih a božích milostí, které se ve všech domácnostech smažily.“
Iva Feltlová
Dětské karnevaly v Zelenči v letech minulých: