Chodíte si půjčovat knihy do zelenečské knihovny? Veškerá dětská literatura byla sice před třemi lety přestěhována do základní školy, pro dospělé je však stále na výběr přes pět tisíc knih. Berte proto rozhovor se zelenečskou knihovnicí Janou Dudákovou i jako pozvánku k návštěvě.
Jak dlouho pracujete v zelenečské knihovně?
Jsem tu už 6 let a k této krásné práci jsem se dostala přes kamarádku a bývalou kolegyni z práce, paní Tůmovou. Byla knihovnicí přede mnou a když se odsud stěhovala, tak mne požádala, abych ji nahradila. Jsem moc ráda, protože mě práce v zelenečské knihovně moc baví.
Můžete nám přiblížit historii naší knihovny?
Když jsem se v roce 1963 přistěhovala do Zelenče, tak knihovna byla v prvním patře nad hospodou Zéland a tam jsem chodila. Pak si pamatuji knihovnu v hospodě u Strnadů, kde je dnešní čínská restaurace. Poslední, co si vybavuji, tak před paní Tůmovou měla knihovnu paní Přibíková a to doma. Byla v té době manželkou tajemníka místního národního výboru. V hospodě byly knihy a ona si jich vždy část vzala a půjčovala je z domu.
Kolik má zelenečská knihovna čtenářů a jaká je otevírací doba?
Jsem tu v pondělí od 14 do 18 hodin a čtenářů teď máme okolo 50. Bývalo jich dvakrát tolik, ale co sem přestaly chodit maminky s dětmi, tak počet čtenářů velmi klesl. Téměř o polovinu. Otevírací dobu jsem už převzala a lidé jsou na ni zvyklí. Jsem ochotná tady zůstat i déle, pokud vím, že někdo přijde později a dají mi to vědět. Ale určitě by nebyl problém otevírací dobu upravit.
Kolik je v knihovně svazků a jak je to s jejich doplňováním a podporou obce v nákupu nových knih?
To Vám řeknu velmi přesně, protože se o tom vedou záznamy. Svazků je aktuálně 5371, to jsou naše. Pak tu máme knihy darované. Pokud někdo daruje knihy, je potřeba z nich vytřídit knížky, které mají šanci na půjčení a pak zbytek je potřeba odvézt. Teď jsme likvidovali asi 8 beden starých knih, které už nebyly půjčovatelné. Darované knihy půjčujeme, ale nemáme je v evidenci. Knihy jsem měla i ve vedlejší místnosti, ale ta mi byla v nedávné době zabrána z obce na sklad asi nějakých kostýmů. Bylo mi řečeno, že jenom dočasně než se vymaluje v místě, kde jsou skauti. Tak doufám, že ji brzy dostanu zpět. Od obce dostávám většinou kolem 20 000 korun na nákup nových knih ročně. V loňském roce jsem touto cestou koupila 65 nových knih. Knihovna je členem Knižního klubu a tam nakupuji. Chodím i do knihkupectví a když vidím někde pěknou knížku, tak ji koupím. Také vím, co lidi čtou, tak se snažím trefit do jejich vkusu.
Jak je to s výměnou knih mezi knihovnami?
To máme nastaveno s knihovnou v Mladé Boleslavi, říká se tomu výměnný fond. Dvakrát ročně přivezou 50 knih a ty mohu půjčovat. Bohužel mi stále vozí i ty dětské, ale co mi půjčují, ovlivnit nemohu. Zase v březnu přivezou nové knihy.
Před zhruba třemi lety bylo rozhodnuto o přesunu dětské literatury do knihovny v základní škole, proč?
Na přesunu se domluvila ředitelka školy s panem starostou. Původně se tam měla stěhovat knihovna celá do nového prostoru, protože paní ředitelka dostala dotaci na založení školní knihovny. Ale ve chvíli, kdy byl prostor v nové škole, tak se sem pan starosta přišel podívat a zjistil, že toto množství knížek se do školy v žádném případě nemůže vejít. Proto rozhodli o přestěhování jen dětských knih. Bylo jich přes 1200.
Kdy jsou tyto svazky v ZŠ Zeleneč přístupné veřejnosti?
Maminky si zkraje stěžovaly, že je knihovna v budově školy otevřena ve velmi nevhodnou dobu, pouze každý týden ve středu mezi 14 a 16 hodinou. To je pro lidi, co chodí do práce nevhodný čas a pro maminky doma taktéž, když malé děti spí. Ubyli mi čtenáři a mrzí mne to, protože máme velmi pěkné knížky a kdyby sem chodily děti, maminky by přišly s nimi.
Jak se knihovně v Zelenči daří?
Čtenáři, kteří chodí, jsou spokojení. Dnes bohužel každý kouká na internet. I ty děti, co mají číst povinnou četbu, někde si to přečtou na internetu a rodiče je ke čtení ani nevedou. Já si jako dítě pamatuji, že jsem četla pod peřinou s baterkou, aby mě mamka neviděla.
Co by šlo dělat lépe a možná i moderněji?
Důstojnější prostory, možná posunout otvírací dobu do pozdějších hodin nebo mít možnost se objednat do jiného času. A to není problém, když déle přijdu, později odejdu. Mně by chodit jinak vůbec nevadilo, protože já jsem doma.
A co byste říkala na takovou moderní knihovnu, která by byla plná čtenářů a hlavně dětí?
Nevím, jestli bych to zvládla. Je prý v plánu tuto budovu zbourat. Kdyby se změnila v jakýsi kulturní stánek, určitě by to tomu prospělo. Snad by lidé i více chodili…
Olga Nováková