Byli jste někdy v nouzi a potřebovali pomoc záchranky? Námět na článek nám poskytla paní Petra z lokality U Kapličky. Nedávno musela volat záchrannou službu po úrazu malého syna. Vytočila linku 155, na správné pracoviště se však dovolala až po přesměrování s delší časovou prodlevou. Naštěstí všechno dobře dopadlo. Na základě jejího podnětu jsme kontaktovali Zdravotnickou záchrannou službu Středočeského kraje a zeptali se, kam vlastně mají obyvatelé Zelenče v nouzi telefonovat.
A proč se vlastně paní Petra hned nedovolala? Po vytočení linky 155 byla spojena na Zdravotnickou záchrannou službu (ZZS) hlavního města Prahy a než byl hovor přesměrován na záchranku Středočeského kraje, uběhl zbytečný čas a svůj problém musela vysvětlovat dvakrát. Mluvčí ZZS Středočeského kraje Petra Effenbergerová pro Zelenečský časopis uvedla: „Když v případě nouze vytočíte telefonní číslo 155, tak se vám ozve vždy záchranná služba, ke které spadáte, ve vašem případě záchranná služba Středočeského kraje. Bohužel v tomto případě došlo pravděpodobně k přesměrování hovoru bránou operátora na záchrannou službu hlavního města Prahy. To se může někdy stát, když obce či města leží v hraniční zóně mezi kraji, což je i případ Zelenče.”
Na otázku, co by doporučila lidem ze Zelenče v případě potřeby záchranky, mluvčí jednoznačně odpověděla: „Pokud to jde a máte chytrý telefon, stáhněte si aplikaci ZÁCHRANKA (aplikaci najdete zde). V aplikaci můžete mít předzadané údaje o volajícím včetně lokalizace GPS, tudíž záchranáři okamžitě vědí s kým a ze kterého místa mluví. Do aplikace lze rovněž zadat některé detaily o zdravotním stavu. Použití aplikace je velmi jednoduché a intuitivní, kdy po zmáčknutí tlačítka aplikace celkem dvakrát můžete okamžitě mluvit se záchranáři a nemusíte zbytečně vysvětlovat své jméno a adresu. Celý proces se velmi zrychlí, záchranáři si samozřejmě tyto věci u vás ještě ověřují, ale dovoláte se do stejného dispečinku jako při vytočení linky 155.“ Navíc ve chvíli, kdy s vámi ještě mluví dispečer, posádka sanity je už na cestě k vám. Pokud voláte bez aplikace, je potřeba počítat s tím, že se může přihodit stejná situace jako v případě paní Petry. Proto vždy záchranáře upozorněte na svoji adresu hned na začátku hovoru.
Petra Effenbergerová také našim čtenářům doporučuje linku jejich call centra 800 000 155. Ta slouží pro všechny občany jako informační zdravotní linka i v případě potíží nebo nenadálých zdravotních komplikací, které ale neohrožují život, nepotřebují zásah záchranářů a je možná pouze telefonická konzultace. Pokud zdravotník na lince call centra usoudí, že zdravotní problém je na vyslání sanitky, pustí hovor do standardního procesu dispečinku. Tyto hovory tak zbytečně nezpomalují práci operátorů dispečinku.
Pro zajímavost – telefonická centrála pro Středočeskou záchranku sídlí na Kladně, ale obsluhuje všechny posádky v rámci Středočeského kraje. Sanitky ZZS, které jezdí do Zelenče, ve většině případů vyjíždí z Brandýsa nad Labem, kde jsou ve službě vždy dvě posádky. V Zelenči bydlí lékař a dva záchranáři působící u ZZS. Doba dojezdu, která je ze zákona 20 minut, se tak v našem případě průměrně pohybuje okolo 8 minut. ZZS si o každém výjezdu vede přesnou statistiku a je schopna dohledat zdroj i detaily výjezdu.
Jedna praktická rada na závěr. V aplikaci ZÁCHRANKA lze vyzkoušet testovací verzi. Rodiče malých dětí jen prosíme o pozornost, aby záchranku nevolaly děti při hraní s telefonem. Přejeme našim čtenářům, aby tyto řádky byly jen informací a nemuseli si nikdy záchrannou službu volat.
Olga Nováková