Na zelenečské „radnici“ už dva týdny úřaduje nový starosta. Ve vedení obce po volbách došlo nejen ke stranické, ale také ke generační obměně. Jaké bude mít nastupující starosta priority? Bude u rybníka centrální školka? A kolik příští rok zaplatí obec za energie? Přečtěte si rozhovor s Vítem Šikýřem.
Jaké byly první dny na židli starosty Zelenče?
Úřad jsem přebral v pátek 21. října, bylo to náročné, protože se musela přebírat celá řada projektů a informací. A hned v pondělí přišla havárie vody v Kaštanové ulici. Spousta věcí k řešení, takže na té židli, abych řekl pravdu, moc času netrávím.
Jak proběhlo předání úřadu?
Předání trvalo čtyři hodiny za asistence právního zástupce obce, který připravil předávací protokol. Byly nám předány projekty, asi osmnáct šanonů, které jsme probrali. I v rámci tohoto předání bylo upozorněno na určité nedodělky a teď pracujeme na tom, abychom je odstranili.
Sousedé měli poměrně široký program, jaké budete mít priority?
Snažím se i se Zelenečským sdružením nezávislých kandidátů pracovat na společném programovém prohlášení, ze kterého by vznikly společné priority. Probírali jsme to na pracovním zasedání zastupitelstva a věřím, že se k tomu dobereme. Pokud ne, tak priority vyplývají z našeho programu. Na začátku je strategický plán, chceme vybrat jeho zhotovitele a v návaznosti na to začneme pracovat. S tím souvisí práce nad územním plánem a jednotlivými projekty. Jinak chceme začít s rybníkem a jeho okolím.
Jaký projekt bys chtěl v Zelenči dokončit jako první?
Doufám, že to bude revitalizace okolí rybníka. A teď nedokážu říct, jestli bude první knihovna s komunitním centrem, nebo se nám jako první podaří opravit osmatřicítku či rekonstruovat školku. První budou objekty v okolí rybníka. Třeba u osmatřicítky se shodneme obě sdružení, že je potřeba dům zachránit, akorát se neshodneme na jeho využití. Už jsem dnes měl jednání nad možným dotačním titulem na její rekonstrukci.
Co škola a školka? Bude se muset škola vystěhovat od rybníka?
Vnímám potřeby školy a s panem ředitelem jsem v intenzivním kontaktu. Beru v potaz jeho přání nad vznikem odborných učeben, na které není ve škole prostor. Pokud to bude možné nějak zachovat, tak by ty první třídy mohly ve Školní zůstat. Ale říkám možná. Těch možností je celá řada. Můžou se využít i jiné prostory, nebo se může ještě něco postavit v areálu školy.
A jste opravdu přesvědčeni o tom, že u rybníka má stát centrální školka, nebo to rozhodnutí může ještě něco změnit?
Ze strany pana starosty Skřivana byla zadána studie proveditelnosti. Celá řada dílčích výsledků už došla a nic nebrání tomu, aby tam ta školka vznikla. Je to věc, kterou jsme měli ve volebním programu, takže budeme chtít mít centrální mateřskou školu u rybníka.
Co doprava u rybníka?
Věřím tomu, že úpravou dopravní situace ve Školní se nám podaří zklidnit centrum obce a vyřešit dopravu, která je nárazová ráno a odpoledne. Rádi bychom motivovali lidi, aby nejezdili autem za každou cenu. Je tady hodně lidí, kteří vodí děti pěšky nebo na koloběžce a těm budeme chtít vytvořit takové podmínky, aby se nebáli využívat takovou dopravu do školy a školky.
Po prvním zastupitelstvu jsem chtěl použít titulek sousedské tsunami. Proč jste obsadili všechny předsedy výborů zastupiteli Sousedů? Tedy kromě kontrolního výboru.
Já jsem se po volbách několikrát sešel s panem Skřivanem a diskutoval jsem výbory. Jejich prvotní názor byl, že výbory nefungují, stojí spoustu peněz a nemá cenu je mít. A bylo vidět i v minulém volebním období, že práce výborů nebyla taková, jaká mohla být. Taky proto jsme se tak rozhodli.
Takže pokud by změnili přístup k výborům, tak jim přenecháte předsednictví v některém z nich?
Já se tomu apriori nebráním. Také jsem všem řekl, že pokud uvidím, že předseda některého výboru nefunguje, tak budu jako první iniciovat změnu.
Zeleneč nemá na příští rok nakoupenou elektřinu. Jak velký problém to bude pro obecní rozpočet?
Intenzivně jednám o dodávkách energií na příští rok tak, abychom pokračovali v nákupu na burze. Je to všechno dojednané, ale ještě si nechávám nějaký čas, abych získal výhodnější variantu. Oslovili jsme řadu dodavatelů, zda nám nedají lepší nabídku, ale bohužel to nevypadá. Budeme platit asi 2,5 krát více než letos. Navýšení tam bude už z toho důvodu, že budeme nakupovat za stropové ceny. Každý z oslovených dodavatelů nám dá denní spotovou cenu na burze. Od začátku se ale také snažíme šetřit energie, takže jsme v obecních objektech upravili topení, aby došlo ke snížení spotřeby plynu. Samozřejmě po dohodě s ředitelkou školky a ředitelem školy, aby to nepocítili žáci. Jednáme i o možnostech výměny veřejného osvětlení.
Máte už za sebou nějaké jednání o dopravní obslužnosti? Postaví se třeba schody na nádraží z Husovy ulice? A co třeba jednání o lince do Šestajovic?
Zatím ne. Měl jsem jednání s firmou SWIETELSKY Rail o rekonstrukci trati a jednáme se zástupci firmy EUROVIA, v pátek 11. 11. mám jednání nad dopravou se zástupci krajského úřadu. Zatím řešíme to, co se bezprostředně dotkne fungování obce. V nejbližších dnech se spojíme se Správou železnic a s ROPIDem. Schody z Husovy a přesun závor z chodníku u Kmochovy ulice řešíme s projektantem.
V programu jste měli také obchvat Zelenče. Jak moc je to reálné?
S obchvatem Zelenče přišel pan architekt Kokeš. Pro mě to bylo trošku odtržené od reality, ale i konkurenční sdružení jej mělo v programu. A když jsem přišel do své nové kanceláře, tak jsem tady našel mapu z roku 2008, kde je obchvat také navržen. Je to nějaká myšlenka, ale rozhodně to teď není priorita. Čtyři roky utečou poměrně rychle a my se chceme realizovat u rybníka, v lištárně, plus musíme řešit havarijní problémy typu čistírna odpadních vod.
Co Technické služby, už máte nějaké zájemce o jejich vedení?
Věřím tomu, že se najde někdo vhodný. Na té situaci mě mrzí, že se z toho stala další facebooková kauza, kterou jsme si mohli ušetřit.
Jak se obec chystá na Vánoce?
Budeme podporovat Čertobraní, které připravuje spolek Zelňačka, podpoříme akce školky a školy. A chystáme zpívání koled, aby se trochu obnovila tradice, kterou tady přerušil covid.
Ondřej KOPA