První v řadě starých domků, kdysi postavených na tehdejším „obecním place“ podél cesty u rybníku, je bývalá obecní pastouška. V katastru Marie Terezie lze nalézt záznam, že roku 1654 bylo v Zelenči 13 usedlostí, z toho v stavu dobrém 4 selské grunty a 2 chalupy, zpustlé a zkažené 4 selské usedlosti a 3 chalupy. Nutno uvést, že častou tehdejší příčinou zpustnutí stavení bývalo vyhoření, obvykle od dřevěných komínů. Byla to zároveň doba po třicetileté válce, plná bídy na gruntech zpustošeného kraje a země, kdy pastevecké využití opuštěných statků bylo rychlým řešením. Asi o 200 let později, v roce 1843, se v Zelenči uvádí 53 domů a jeden venkovský statek s ovčínem. Později bylo domku postaveném na prostranství u rybníku přidělené číslo popisné 18, které jako nízké svědčí o počátcích zdejší zástavby v obci.
Již z názvu domku pastouška je zřejmé, že prvotně sloužil obecnímu pastýři. O původním vzhledu pastoušky a jejích proměnách v čase nelze již nic zjistit. Podobu již zmizelých domů z předchozího století v Zelenči nám perokresbou zachytil Zdeněk Gutwirth (1892-1969), který působil jako učitel, starosta a kronikář v Jirnech. Ve starých farských matrikách lze najít jména zdejších obecních pastýřů. V obecní kronice je rovněž seznam jmen zdejších pasáků. U pozdějších zápisů je uváděno také jejich bydliště v naší pastoušce, řečeno současníkem v obecním služebním bytě.
Obecní pastýř a jeho pomocníci, pastýřští pacholci, měli pracovní povinnost především pást a dohlížet na ovce a jiný dobytek z panského dvora a ostatních zdejších gruntů na obecní pastvině. Až počátkem 18. století jsou ovčáci považováni za počestný stav a etablují se profesně. Nejvýše postaveným býval ovčácký mistr (Schaafmeister), prvním podřízeným byl mistrův pacholek (Meisterknecht), o jehňata a bahnice se staral hausknecht, o skopce hamlknecht – skopčák. Pasení, přehánění, pohánění na pastvině a práce v ovčíně dělali cutrýbrové – pohůnci. Velký dobytek, malý brav nebo drůbež pásli také koňáci, skotáci, kozaři, sviňáci a husopasi.
Ze starých zápisů je rovněž zřejmé, že pastouška vždy sloužila obecní potřebě. V historii ovčák někdy býval v obci jediným, kdo se zabýval také léčením zvířat i lidí. V soupise daňového okrsku Jirny z roku 1841 je zde uveden obecní domek. V roce 1850 zde dožili obecní žebrák Josef Hora (67 let) a v roce 1853 žebračka Magdaléna Maršálková (82 let). V roce 1860 je zde uvedena rodina obecního slouhy Josefa Černého jako pěstounská rodina dětských nalezenců z pražských ústavů.
V roce 1883 je v domě opět zmiňován Josef Černý, obecní slouha. V této době obecní slouha již neměl na starosti pouze pastýřství, ale také řečeno dnešní terminologií vyřizování obecních záležitostí, oznamování, doručování, střežení nebo dohlížení. Josef Černý byl snad posledním obecním slouhou v domě číslo popisném 18, než je v roce 1889 zmiňován obecní strážník František Karbulka. V roce 1900 byl v domě zřízen obecní úřad a postupně zde žili obecní strážníci Antonín Srb, Josef Srb a Vincenc Smolík. Po přemístění obecního úřadu v roce 1934 za starosty Prokopa Jonáše do nového obecního domu v čísle popisném 2 zde zůstával bydlet již bývalý obecní strážník Vincenc Smolík a byla zde umístěna obecní knihovna. Knihovna tehdy byla obcí Zeleneč zřízena v roce 1921 na základě zákona o zřízení obecních knihoven z roku 1919 a prvním jejím knihovníkem byl obecní strážník Vincenc Smolík. Od roku 1946 zde provoz knihovny pokračoval až do šedesátých let.
Na prostranství kolem obecní pastoušky se nacházela náves s cestou a před štítovou zdí domku byl štětovou dlažbou zpevněný vstup a vjezd do přítokové mělčiny rybníka. Podle číslování domů byla pastouška postavena na již zmiňovaném obecním place možná ve stejné době jako naproti stará panská hospoda a Bezděkovský grunt. V historii obce se zde jistě odehrávalo nespočet místních událostí a příběhů, které bohužel nejsou nikde zaznamenány a můžeme si je jen domýšlet. Možná by dnes ty staré příběhy dávno nežijících a zapomenutých lidí příliš nikoho ani nezajímaly. Po přilehlé cestě do Svémyslic po generace procházeli a projížděli místní, přespolní, chalupníci, výměnkáři i gruntovníci, rolníci a statkáři, slamaři, nůšaři, hnojaři, koňáci, voláci, šafáři, poklasní, pojezdní, oficiálové, kočí, drožky, fiakry, formani, povozníci, děvečky, služebné, nádeníci, krosnáři, šlejfíři, kolovrátkáři, flašinetáři i bačkoráři, ševci, krejčí, řezník či pekař i se psím potahem, rekruti, rezervníci, vysloužilci i patentální invalida, Prušáci, Francouzi i Němci, žebráci i nalezenci, pošťáci, četníci, školáci, svatebčané, porodní báby i hrobníci, procesí či průvody včetně pohřebních. Z vypravování pamětníků meziválečné a poválečné doby lze připomenout pravidelný společenský obecní mumraj na cestě a přilehlém prostranství spojený s akcemi v hostinci U Lva a v sále Sokolovny, v roce 1939 stanoviště čety okupačních vojáků Wehrmachtu s roztopenou polní kuchyní, kam místní „přátelsky“ pozvali na vojenský eintopf. V roce 1945 bylo na stejném místě zase ležení osvoboditelů, vojáků Rudé armády.
V roce 1950 bylo v obci rozhodnuto o asanaci pastoušky společně se zavezením přilehlého vjezdu do rybníka, zbourání vinopalny a napřímení cesty. Z tohoto záměru se podařilo uskutečnit pouze upravení hráze rybníku v roce 1961 a asanace domu číslo popisné 11 v roce 1965. Bývalá obecní pastouška a původní křivka girlandy cesty přežívá do dnešních časů. Dnes se v domku opět nachází obecní knihovna, která se po několikerém stěhování v obci od šedesátých let vrátila do prostor svého prvního založení. Za přežití domku se paradoxně nejvíce zasloužila právě obecní knihovna, kterou nebylo kam přemístit. Rozhodnutí o asanaci objektu bylo z důvodu bytové nouze v obci, nedostatku stavebního materiálu a investičních prostředků v padesátých letech stále odkládáno.
Závěrem povídání o obecní pastoušce a zdejších lidech přidávám ještě něco navíc. Práce pastýře v minulosti byla vždy spojená s obstaráváním kleštění dobytka. Zvěrokleštičství se později stalo samostatnou profesí, která svojí soudržností a zvláštní uzavřeností rodin připomínala specifičnost známou z ovčáctví. Kleštění hospodářských zvířat, tedy zbavování, odstraňování pohlavních žláz z chovatelských a hospodářských důvodů bylo běžnou součástí chovu zvířat. V časech monarchie k nám přicházeli také potulní zvěrokleštiči. Zvěrokleštič udělal z hřebce valacha, z býka vola, z kance vepře, z berana skopce, z kozla hňupa. Klestily se také klisny, jalovice, prasnice nebo drůbež.
Profese, tajemství a zkušenosti řemesla se dědila z otce na syna. Po první světové válce to byla licencovaná živnost. Hospodářská hodnota zvířete pro chovatele byla velmi zásadní, úhyn zvířete v důsledku výkonu kleštění byl prožíván i existenčně. Nebyly používány dnes zavedené chirurgické materiály, anestetika či antibiotika. Pro tuto rizikovost se jednalo o ekonomicky ceněnou profesi, postavenou především na zkušenostech a zručnosti zvěrokleštiče.
U nás v obci po první světové válce působila zvěrokleštičská rodina Štemprokových, resp. jejich rod působil v celé oblasti na sever a východ od Prahy přibližně až po Kralupy a Mělník. V Zelenči žili Václav a Marie Štemprokovi. Václav Štemprok byl členem Společenstva zvěrokleštičského a držitelem licence pro okres Praha-venkov. Za klientelou dojížděl na kole či motocyklu. Do tajemství řemesla zasvěcoval dceru Květuši, která se tady v roce 1939 provdala za jeho pomocníka, zvěrokleštiče Vincence Němečka. Němeček pocházel rovněž ze zvěrokleštičského rodu z Janova u Soběslavi. Jejich živnost zanikla v počátku padesátých let. Němečkovi později žili v domku v dnešní Bezručově ulici a naposled společně pracovali jako veterinární technici u Okresní veterinární služby v Brandýse nad Labem-Staré Boleslavi. Pamětníci si jistě vzpomenou, jak skvěle zvířátkům z obce a okolí zajišťovali veterinární péči. Paní Marie Němečková, později již jako vdova, až do devadesátých let.
Článek je připomenutím místní staré historie a trocha imaginace zeleně zmizelých zelenečských pastvin dodnes ukryté v názvu naší obce.
Luděk Kudrna