Naposledy jsem jej spatřil někdy v roce 1985. Poničené ohněm k nepoznání leželo na rumišti v dnešním sportovním areálu SK Zeleneč, kde tehdy v navážce skončila převážná část spáleniště starobylého místního hostince se sálem U Lva. Noční požár 10. prosince 1978 vzniklý vzplanutím stropní konstrukce od komínového tělesa v objektu sálu domu č.p. 22 zničil výčep, kuchyň, lokál a sál nazývaný Sokolovna. Pamětníci určitě vzpomenou na tu příjemnou radiaci tepla z obrovských kamen v zaplněném sále Sokolovny. Bohužel starý komínový sopouch jednoho dne dosloužil.
Restaurace shořela v době, kdy byla od roku 1957 jejím vlastníkem a provozovatelem Jednota, lidové spotřební družstvo v Říčanech u Prahy. Historie tohoto zaniklého, kdysi životem tepajícího místa v Zelenči, je ale košatá.
Prvně zde zmiňovaná stávala dominikální, neboli panská hospoda v roce 1769 prodaná Matěji a Marii Šimůnkovým. V té době, v letech 1771 a 1772, řádil v Čechách velký hladomor a k řešení hladomorů císařovna Marie Terezie vedla kampaň za pěstování tehdy málo známých brambor. Za selských bouří v roce 1775 vznikl zápis hlášení brandýského hejtmanství. Vzbouřenci táhnoucí na Prahu přes zdejší vesnice nutili sedláky k připojení se k rebelii. Václav Novák z Opočnice (Poděbrady) spolu s jinými bránil poddaným v obci Zeleneč na robotu nastoupit, nutil je připojit se k rebelii, jinak že jim vypálí stavení. Možná ten náš požár byl jen vyplněním té 200 let dřímající staré Novákovy hrozby.
Od té doby se zde střídali, nejčastěji dědičně, majitelé a provozovatelé hostinské živnosti. Vlastnictví domu bylo vždy svázané s koncesí k provozování živnosti hostinské a výčepní. Od počátku 20. století až do roku 1925 tady živnost provozovala řeznická rodina Čadilů. Za Josefa a Anny Čadilových se v roce 1910 konal slavný Sjezd hasičské župy SDH Brandýs nad Labem.
V letech po první světové válce za hostinských Josefa Kopeckého a Václava Lva staršího a mladšího se zde konaly nesčetné kulturní a společenské akce místních spolků TJ Sokol, Čsl. obce legionářské, Sboru dobrovolných hasičů, divadelníků, politických stran, školy a jiných. Václav Lev byl sám činovníkem spolku TJ Sokol a jeho zdejším hlavním sponzorem. V době protektorátu byl aktivní v ilegálním hnutí protinacistického odporu. V té době se tu konal památný koncert Kmochovy dechové kapely z Kolína. Velký sál s pódiem a zázemím hostince byl až do požáru v roce 1978 místem, kde generace místních obyvatel prožívaly nezapomenutelný obecní společenský život, mnozí od dětských let až do seniorského věku.
Plesy, bály, zábavy, veselice, šibřinky, tancovačky, muziky, besídky, dětské karnevaly, společenské čaje mladých, divadelní představení, sportovní a politické akce, rekruti, báby, myslivci, hasiči. Vzpomínka na ty neopakovatelné Silvestry a myslivecké bály s velkolepými tombolami. Místo mnoha loučení i návratů, veselých i tragických životních příběhů. Hospodská kuchyň dříve nabízela celoroční provoz. Zastavovali se tady povozníci, úředníci nebo četníci či vojsko, dělníci i cesťáci a samozřejmě štamgasti, pijani a mariášníci. Vzpomínám si na ilegální pivaře v modrých teplákách z šedesátých let, kteří potají polní cestou přicházeli po vyhlášené večerce v kasárnách 1. silničního stavebního praporu na Bílém vrchu (Čertousy). Nebo jak místní rekordman udělal 30 kusů za letní večer. V meziválečném období se točil Staropramen, v poválečném Kozel, světlé i tmavé. Také se chodilo pro lahváče a pivní preclíky, pro lahve se muselo přes dvůr a po schodech do klenutého historického pivního sklepa. Lahvové pivo pro chlapy a pro děti chuťově neopakovatelné dobové limonády. Samozřejmostí byl biliár, kulečník, karty a letní zahrada s chladivým stínem vysokých stromů. Po zábavách bylo občas nutné opravit okna, židle nebo tága.
Výčepní okénko bylo tak slavné, že několikrát zasáhlo do místních dějin. To okénko jsme všichni osobně znali od dětských let. Bylo umístěné mezi vstupními dveřmi do objektu restaurace a dveřmi do lokálu při příchodu ze dvora. Provoz okénka zajišťoval výčepní pan Václav Lev přímo od pípy. S veledůležitým posláním většinu z nás dětí k němu vysílali naši tátové a dědové, se džbánem pro točené pivo. Jasně že se cestou tajně upíjelo. Koncem padesátých let inspirovalo místní novinářský výkvět k názvu obecního časopisu „Zelenečské okénko“. Život toho obecního časopisu byl ale jepičí. Byly problémy s absencí tvůrčích autorů, hledáním témat a zajišťováním tisku. Právě štamgasti od Lva jako první začali používat pro časopis hanlivý název, který podle nich výstižněji charakterizoval jeho dobový obsah – Zelenečská prdelka. Pro časopis to předznamenalo rychlou politickou smrt.
Článek je malou vzpomínkou za všechny U Lva v Zelenči odkojené.
Luděk Kudrna