Cestička k domovu známě se vine, hezčí je, krásnější než všecky jiné… Jméno ulice, ve které jsme doma, spíše vnímáme podvědomě než reálně, vždy ale jaksi libozvučněji. Pro místního je adresa jeho domova, pojmenování ulice kde žije, tak všední samozřejmost, že někdy ani po zde prožitých letech netuší, že její pojmenování může mít také hlubší obsah a svůj původ.
V Zelenči známe až novodobou historii pojmenování ulic z roku 1933, kterou navrhla místopisná komise za starostování Prokopa Jonáše, mistra tesařského. Názvy ulic vznikly v ještě doznívající atmosféře národního vlastenectví při budování nové republiky. V seznamu pojmenování ulic figurovali čeští vlastenci z historie a významná místa či osobnosti pro vznik Československé republiky.
V letech 1939–1941 přišlo povinné protektorátní přejmenovávání ulic s používáním dvojjazyčných názvů a zaměřené proti ideologicky nepřijatelným názvům z období republiky (Masarykova, Štefánikova, Bachmačská, Zborovská a jiné).
Poslední velké přejmenování ulic bylo uskutečněno 28. října 1945 za Emila Šorfy, předsedy Místního národního výboru, tesaře, dříve dělníka u firmy JTZ v Zelenči. Novodobě již vznikaly nové názvy ulic postupně tak, jak v obci vyrůstaly nové domy a ulice. Většina dnešních názvů místních ulic nevybočuje z obvyklých, všeobecně používaných kategorií a názvů.
Současný seznam ulic podle kategorií
Podle polohy
Jedenáctka (Mstětice), K hájku, K lesíku, K Potoku, K Vyhlídce, Mstětická, Nad Lávkou, Nad Propustkem, Nad Strouhou, Pod drahou, Pod Kapličkou, Pod Kopcem, Pod Starou Hospodou, Pod Vrchem, Polní, U hřiště, U Lesoparku, U Obory, U rybníka, U studánky, U vodojemu, Východní
Podle původního názvu místa
K Feroně, V Jezerech, Vrbičky
Podle osob (spisovatel, hudebník, zpěvák, herec, politik, sportovec, historická osobnost, odbojář)
Bezručova, Čechova, Dunajevského, Dvořákova, Faltusova, Fibichova, Hašlerova, Husova, Ježkova, Jiráskova, Karla Čapka, Kasalova, Kmochova, Kohoutova, Komenského, Krylova, Masarykova, Olbrachtova, Palackého, Smetanova, Šlitrova, Štefánikova, Týmlova, Tyršova, Vokáčova, Voskovcova, Werichova, Wolkerova, Zátopkova, Žižkova
Podle rostlin (strom, bylina)
Chrpová, Javorová, Jilmová, Jitrocelová, Kaštanová, Konvalinková, Kopretinová, Lipová, Pampelišková, Platanová, Zvonková, Sasanková
Podle události
Revoluční
Ostatní
Čsl. armády, Okružní, Sokolská, Studentská, Školní, Zahradní
Z uvedených ulic vystupuje několik názvů, jejichž pojmenování ovlivnila místní historie nebo politické vlivy doby.
Faltusova – ulice Ivana Faltuse vznikla v roce 1945 přejmenováním Nerudovy ulice na návrh místopisné komise k uctění památky se Zelenčem spjatého pražského barikádníka Ivana Faltuse (1918–1945).
Kohoutova – ulice vznikla pojmenováním v roce 1945 na návrh místopisné komise k uctění památky Františka Kohouta, místního občana a člena odbojové skupiny Střed, popraveného 2. 5. 1945 v Terezíně (1914–1945).
Týmlova – ulice vznikla v roce 1945 na návrh místopisné komise k uctění památky pedagoga, spisovatele, básníka a odbojáře Jana Týmla (1905–1945). V období protektorátu byl redaktorem odbojového periodika V boj. Od roku 1940 byl vězněn a zemřel na útrapy věznění v květnu 1945 v Lundu (Švédsko).
Vokáčova – ulice vznikla přejmenováním Erbenovy ulice v roce 1945 na návrh místopisné komise k uctění památky učitele, básníka Karla Vokáče (1903–1944), popraveného v Praze na Pankráci dne 12. 7. 1944.
Kasalova – ulice vznikla přejmenováním části Olbrachtovy ulice v roce 1973 na návrh pléna MNV v Zelenči na počest zemřelého dlouholetého předsedy MNV Zeleneč Josefa Kasala (1960–1973), dříve dělníka a později vedoucího místní provozovny Okresního průmyslového podniku Praha-východ v Říčanech a komunistického zastupitele obce.
K Feroně – odloučený skladový provoz Ferona, a.s. místní dlouhá léta znali a někteří zde prožili velkou část svého pracovního života. Chci ale napsat o jedné zajímavosti týkající se Zelenče. V Paláci Ferona v Havlíčkově ulici v Praze je umístěna pamětní tabule zde výše zmíněného barikádníka Ivana Faltuse. Tabule umístěná za vchodovými dveřmi připomíná oběť bojů z května 1945. Ivan Faltus byl tehdejším zaměstnancem fy Mannesmann, která zde sídlila.
Luděk Kudrna