Královská Kouřim

19. 03. 2022

Kdysi významné hradiště konkurující Praze, dnes městečko s unikátním historickým jádrem, zachovaným městským opevněním a nádherným okolím, které možná znáte ze seriálu Bylo nás pět. Ideálním výchozím bodem je Mírové náměstí, kde se dá i zaparkovat.

Kouřimské památky jako je gotický kostel sv. Štěpána, přilehlou zvonici se zvony vzhůru nohama nebo místní skanzen jsou přístupné v od dubna do října. Celoročně se můžete projít městskou památkovou rezervací a pokračovat po stopách knížete Lecha do Staré Kouřimi.

Stejnojmenná naučná stezka vede od potoka Výrovka dole pod náměstím na návrší k obřímu Lechovu kamenu, odkud je krásný výhled na celé městečko. Pak pokračuje k bývalému Libušinu jezírka zpět k potoku, kde můžete pokračovat po značené trase nebo přejít po lávce a okolo venkovní posilovny se vrátit po druhé straně potoka. Na Ptačím rynečku u kostela nakoukněte do Likérnictví Likeria, jestli bude otevřeno, určitě neodejdete s prázdnou😉 Odpočinout si můžete kousek odtud v parku na hradbách, kde je i dětské hřiště. V sezoně je hned na náměstí v budově Muzea Kouřimska otevřeno turistické infocentrum.

Do Kouřimi se ze Zelenče dostanete za 30 minut autem nebo lze také busem z Čelákovic, cesta je o hodinu delší. Trasa popsané procházky v Kouřimi je dlouhá cca 4 km ⬇️https://mapy.cz/s/murotuhuva

Simona Kopová

Sdílet článek

 

 

 

Nové číslo – září 2023

Jak časopis podpořit

Chcete podpořit naši práci? Pomozte na svět novým tištěným číslům! Přispět můžete přímo na náš transparentní účet, ze kterého financujeme výhradně tisk a grafiku nových vydání,

Příspěvek v libovolné výši můžete poslat:
👉 převodem na účet u Fio banky č. 2602504571/2010
👉 nebo prostřednictvím QR platby z vaší mobilní aplikace.

Děkujeme!

Novinky na síti